خانه / تبلیغ نوین / تحلیل سریال Steins Gate

تحلیل سریال Steins Gate

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

کلاف سردرگمی به نام زمان

 

 f7a0a54c92471ac4480e727e4ccf93df_L

 

شکی نیست که پس از آرزوی پرواز، سفر در زمان و غلبه بر آن یکی از آرزوهای بزرگ بشر در طول تاریخ بوده است. گرفتاری در بعد زمان، کندی اجباری و جبر زمانی، باعث شده‌اند تا بشر به فکر یافتن راه چاره‌ای برای فرار از آن باشد و در این راه دست به اکتشافات و ابداعات مختلفی بزند؛ اما پاسخ به این سؤال که آیا بشر در این راه موفق بوده یا نه با توجه به هجمه عظیم اطلاعات صحیح و ادعاهای دروغین موجود، کار چندان ساده‌ای نخواهد بود. 

 

بر اساس همین میل درونی و اشتیاق بالای بشر به مبحث زمان، تاکنون داستان‌ها، فیلم‌ها، انیمیشن‌ها و بازی های رایانه‌ای زیادی در این رابطه تولید و به بازار عرضه‌شده‌اند. آثاری که سوژه اکثر آن‌ها شامل افرادی نابغه می‌شود که موفق به ساخت ماشین زمان و سفر زمانی شده‌اند، یا افرادی که از آینده به جهان امروزی پای می‌گذارند و اخبار آینده را اعلام می‌کنند، انسان‌هایی که می‌توانند از طریق گذر از خطوط زمانی (لایه‌ها) زندگی در جهان های موازی را تجربه کنند و…

 

انیمه دروازه اشتین (Steins Gate) – ترکیبی بی‌معنا از دو نام آلمانی و انگلیسی و برگرفته از نام انیشتین- هم بر اساس نظریه «*نسبیت» و با محوریت «*خط جهانی» و مسائل پیرامون آن در سال ۲۰۱۱ به کارگردانی هیروشی هاماساکا (Hiroshi Hamasaki) و نویسندگی جوکی هانادا (Jukki Hanada) تولید شد. 

 

01 

 

شروع ماجرا

 

شخصیت اصلی داستان جوانی دانشمند (به عبارت بهتر علاقه‌مند به علم!) به نام رینتارو اوکابه (Rintarou Okabe)، معروف به اوکارین است که سودای ساخت ماشین زمان را در سر می‌پروراند. او که خود را «دانشمند دیوانه» خطاب می‌کند، مدام در حال خودنمایی و ادعاهای بیهوده است، توهم توطئه دارد و با گوشی خاموش! از درگیری با سازمانی خیالی صحبت می‌کند و برای مهم نمایش دادن خود، از اسامی عجیب و غریب و جملات شعاری بهره می‌برد. 

 

اسامی عجیبی چون: Hououin Kyouma، Steins Gate، Shining Finger، Operation Urd، El Psy Congroo و… تنها بخشی از اسامی مورد استفاده او هستند. (در مورد برخی از این اسامی در ادامه توضیح خواهم داد)

 

 01.1

 

داستان با حضور اوکارین در کنفرانسی که قرار بود دانشمندی به نام ناکاباچی (Nakabachi) در آن از پروژه ساخت ماشین زمان رونمایی کند آغاز می‌شود. اوکارین به‌عنوان دانشمندی که در این زمینه مدعی است! در این کنفرانس حضور پیدا می‌کند تا از زیر و بم ماجرا اطلاع یابد؛ اما در این زمان سلسله اتفاق های غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد که اساس داستان را تشکیل می‌دهند. در واقع می‌توان مهم‌ترین قسمت این سریال را قسمت اول آن دانست، زیرا کلید اصلی حل داستان در این بخش نهفته است. 

 

 03

 

در این بخش چندین نکته کلیدی وجود دارند که توجه به آن‌ها می‌تواند از کل داستان رمزگشایی نماید:

 

اوکارین به همراه مایوری شینا (Mayuri Shiina) دوست دوران کودکی و اولین عضو مؤنث آزمایشگاه به این کنفرانس می رود. مایوری در اصل کاسپلیری*(cosplayer) است که درون یک کافه مشغول به‌کار است و در اوقات فراغت به آزمایشگاه اوکارین سرک می‌کشد و در کارها به او کمک می‌کند. 

 

در آن روز، پیش از شروع کنفرانس، ناگهان صدای وحشتناکی درون ساختمان به گوش می‌رسد و باعث لرزش آن می‌شود. اوکارین باعجله خود را به پشت‌بام می‌رساند و در آنجا با موضوع عجیبی روبرو می‌شود. دستگاهی عجیب (چیزی شبیه به یک سفینه) روی پشت‌بام قرارگرفته و زنی جوان در کنار آن دیده می‌شود. اوکارین تصمیم می‌گیرد به سراغ دستگاه برود، اما پیامکی از طرف مایوری او را از این کار منصرف می‌کند. اوکارین به سراغ مایوری می رود و متوجه می‌شود که او برای خرید اوپا *(Oopa) به پول نیاز دارد. اوکارین برای او اوپایی را خریداری می‌کند و از شانس، اوپای فلزی و کمیاب از دستگاه بیرون می‌آید. 

 

سپس کنفرانس آغاز می‌شود و اوکارین پس از شنیدن صحبت های دکتر و خواندن نظریه‌های وی، متوجه شباهت آن‌ها با نظریه‌های منتشرشده از طرف فردی به نام جان تایتور *(JohnTitor) در فضای مجازی می‌شود. اوکارین شروع به افشاگری کرده و در همین زمان دختری جوان او را به بیرون سالن هدایت می‌کند. او بلافاصله دختر را می‌شناسد؛ کوریسو ماکسیه (Kurisu Makise)، نابغه جوانی که مقاله‌ای مهم در یکی از نشریات معتبر علمی به چاپ رسانده بود.

 

 02

 

کوریسو از اوکارین در مورد حرفی که می خواسته به او بگوید سؤال می‌کند، موضوعی که اوکارین از آن ابراز بی‌اطلاعی می‌کند. کوریسو توضیح می‌دهد که حدود نیم ساعت پیش اوکارین قصد داشته تا مطلبی را به او بگوید، اما صحبتش را نیمه‌کاره رها کرده و رفته است. این در حالی است که اوکارین مدعی است که او را اولین بار است که می‌بیند!

 

پس از یک بحث و گفتگوی کوتاه، اوکارین محل را ترک می‌کند و به سراغ مایوری می رود تا به او در یافتن اوپای فلزی (مایوری آن را درون راهرو گم کرده) کمک کند. اوکارین پیامی تصویری دریافت می‌کند که بسیار نامفهوم است.

 

 07

 

 درحالی‌که او سعی می‌کند تا از پیام ارسالی سر درآورد ناگهان صدای مشاجره و فریاد های شدیدی در یکی از طبقات ساختمان به گوش می‌رسد. اوکارین به‌سرعت خودش را به محل صدا می‌رساند و در آنجا با جسد غرق به خون کوریسو ماکسیه روبرو می‌شود.

 

اوکارین ساختمان کنفرانس را ترک می‌کند و درحالی‌که از این موضوع به شدت شکه شده، پیامکی با موضوع کوریسو ماکسیه با چاقو کشته شد را برای دستیارش می‌فرستد؛ اما درست در لحظه ارسال پیام، اوضاع به هم می‌ریزد و اتفاق عجیبی رخ می‌دهد و به یک‌باره همه خیابان خالی از مردم می‌شود!! 

 

 04

 

اوکارین در مورد این اتفاق عجیب از مایوری سؤال می‌کند، اما او ابراز بی‌اطلاعی کرده و همه‌چیز را خیلی عادی تلقی می‌کند! درون آزمایشگاه هم اوضاع به همین منوال است؛ همکارش ایتارو هاشیدا (Itaru Hashida) ملقب به دارو (Daru) هم از صحبت های اوکارین اظهار بی‌اطلاعی کرده و حتی اعلام می‌دارد که کنفرانس دکتر ناکاباچی اصلاً برگزار نشده است و او هرگز پیغامی از اوکارین مبنی بر کشته شدن ماکسیه دریافت نکرده است. با اصرار اوکارین و جستجوی پیام های دریافتی گوشی دارو، پرده از راز عجیبی برداشته می‌شود. تاریخ ارسال پیام قتل ماکسیه متعلق به هفت روز پیش‌ازاین بوده است، یعنی اوکارین به یک‌باره هفت روز در زمان به جلو سفرکرده یا به عبارتی پیغام او به گذشته ارسال شده بود!

 

08 

 

همین موضوع باعث می‌شود تا اوکارین تحقیق روی ماکروویو اختراعی خود (نوعی ماشین زمان که از ترکیب ماکروویو و گوشی تلفن همراه ساخته‌شده!) به‌صورت جدی پیگیری نماید و در طول انجام آزمایش‌ها به یک نتیجه مهم دست یابد: آن‌ها می‌توانند برخی اشیاء (مانند موز) را کمی به گذشته ارسال کنند. 

 

هنوز شوک حاصل از اتفاق های آن روز و کشف مهم اوکارین نگذشته است که اتفاق عجیب دیگری رخ می‌دهد، اوکارین ماکسیه را زنده می‌بیند!

 

 09

 

سلسله این حوادث باعث جذب ماکسیه به آزمایشگاه اوکارین و کار روی ماشین زمان می‌شود تا بلکه بتوانند راز اتفاق های اخیر را کشف نمایند و صحت صحبت های اوکارین را آشکار کنند (به علت رفتارهای نامتعارف اوکارین، هیچ کس ادعای او را باور نمی‌کرد). آن‌ها برای این منظور به سراغ سرور سازمانی سری به نام سرن *(CERN) می روند و سعی می‌کنند تا به اطلاعات محرمانه آن نفوذ کنند. سرن سازمانی است که به طور محرمانه روی پروژه ساخت ماشین زمان کار می‌کند. 

 

12

 

در حین عملیات هک، آن‌ها به اسناد محرمانه‌ای دست می‌یابند که در آن از آزمایش های مخفیانه سرن برای انتقال انسان در زمان صحبت شده و این که همه این عملیات با شکست مواجه شده است؛ اما در میان این اطلاعات، فایلی کد گذاری شده خاصی وجود دارد که برای رمزگشایی آن نیاز به استفاده از یک رایانه آی بی ام ۵۱۰۰* است. تلاش برای یافتن ای بی ام آغاز می‌شود و سرانجام پس از ماجراهای مختلف، اوکارین موفق به یافتن آن می‌شود. با به‌دست آوردن آی بی ام، کار رمزگشایی آغاز می‌شود، اما پیش از تکمیل کار سلسله اتفاقات مختلفی برای گروه رخ می‌دهد. از جمله این که تعداد اعضای آزمایشگاه از سه نفر به هشت نفر ارتقاء می‌یابد که هر یک از این افراد نقش مهمی در روند داستان دارند. (به علت طولانی بودن همه ماجرا از بیان آن‌ها صرف‌نظر می‌کنم) دراین‌بین دو نفر از اعضا از همه مهم تر هستند:  

 

10 

 

موئکا کایریو (Moeka Kiryū)، دختری گوشه‌گیر که به شدت به دنبال یافتن آی بی ام ۵۱۰۰ است. سوزوها آمنه (Suzuha Amane) دختری که به‌عنوان کارگر نیمه‌وقت برای صاحب‌خانه اوکارین کار می‌کند و خودش را جنگجو (مبارز آزادیخواه) معرفی می‌کند. 

 

گروه در طول مدت‌زمان کار روی پروژه ماشین زمان، سرانجام موفق می‌شود از طریق دستگاه اختراعی اوکارین، پیام‌هایی را به گذشته ارسال نماید. آن‌ها نام این تکنولوژی جدید خود را D-Mail می‌گذارند و به‌عنوان آزمایش سه دی میل (هر یک از آن‌ها مربوط به یکی از شخصیت های داستان می‌شود) به گذشته ارسال می‌کنند. 

 

 11

 

اوکارین متوجه می‌شود که با هر بار ارسال دی میل، جهان تغییر کرده ولی هیچ کس جز او از این تغییرات آگاه نیست و تنها اوست که همه خاطرات پیش از تغییر را به یاد دارد. (سایرین بخشی از آن را به‌صورت یک خواب نزدیک به واقعیت به یاد دارند!)

 

 15

 

او این موضوع را با جان تایتور در میان می‌گذارد و او در جواب علت این موضوع را خاص بودن اوکارین بر می‌شمرد و به دلیل داشتن این قابلیت ویژه، او را «منجی بشریت” خطاب می‌کند (توجه به این نکته بسیار قابل‌تأمل است!)

 

در ادامه کار ماکسیه پیشنهادی مبنی بر ساخت دستگاه جهش در زمان ارائه می‌دهد و گروه تصمیم می‌گیرند تا آن را محقق کنند. سرانجام دستگاه ماکسیه ساخته می‌شود، اما کم‌کم اثرات ارسال دی میل‌ها نمایان می‌شوند و وقایع تلخی دامن‌گیر اوکارین و گروهش می‌شود. یکی از تلخ‌ترین این حوادث، ماجرای مرگ مایوری است. در یک روز خاص و در یک ساعت مشخص، ناگهان آدمکش های سرن با هدایت موئکا کایریو به آزمایشگاه اوکارین حمله‌ور شده و پس از گروگان گرفتن دارو، اوکارین و ماکسیه، مایوری را به قتل می‌رسانند. 

 

16 

 

ناگهان سوزوها آمنه دخالت کرده و با حمله به مهاجمان، فرصتی را برای اوکارین ایجاد می‌کند تا از طریق دستگاه جهش در زمان خود را به زمان قبل از حادثه رسانده و مایوری را نجات دهد. پس از بازگشت زمان، هیچ یک از افراد وقایعی را که قرار است پنج ساعت بعد رخ دهد به خاطر ندارند. اوکارین سعی می‌کند مایوری را نجات دهد، اما هر بار که تلاش می‌کند در این کار ناکام می‌ماند. 

 

 17

 

مایوری به دلایل مختلف کشته می‌شود و هیچ کس نمی‌تواند مانع بروز آن شود. (چیزی شبیه به داستان فیلم مقصد نهایی (Final Destination) و بازی سایه سرنوشت (Shadow of Destiny) که در هر دوی آن‌ها افراد سعی می‌کنند تا از سرنوشت مرگ فرار کنند، اما هر بار در این کار ناکام می مانند و به اشکال مختلف در زمان های مختلف باز هم کشته می‌شوند) 

 

 14

 

اوکارین متوجه می‌شود که دی میل های ارسالی او باعث بروز چنین شرایطی شده و خط دنیا به این سمت تغییر کرده است. به همین دلیل تصمیم به لغو دی میل‌ها می‌گیرد، اما لغو تمام آن‌ها تنها یک ساعت مرگ مایوری را به تأخیر می‌اندازد! او متوجه می‌شود که برای پایان یافتن این وضع باید اولین دی میلی را که به طور اتفاقی فرستاده بود را نیز لغو نماید، اما در این صورت ماکسیه کشته خواهد شد! و این موضوعی بود که اوکارین به‌هیچ‌وجه راضی به انجام آن نبود، لذا سعی داشت تا از طریقی دیگر به اوضاع رسیدگی نماید. (در همان زمان که اوکارین خبر کشته شدن ماکسیه را به دارو پیامک می کرده، او مشغول کار روی مایکروویو بوده و به همین دلیل اولین دی میل به طور ناخواسته شکل گرفته است.) 

 

در حین تلاش های مکرر و بی‌سرانجام اوکارین برای نجات مایوری، سوزوها به کمک آن‌ها آمده و پرده از ماهیت واقعی خود بر می‌دارد: او کسی است که خود را جان تایتور معرفی کرده و مسافر زمان است!

 

 13

 

او در مورد وقایع رخ داده و حوادث آینده این‌گونه شرح می‌دهد که:

 

– یه خط دنیا مثل گیس بافته‌شده و یا این طنابه. این طناب مثل یه خط تکی می مونه اما در اصل نخ های زیادی رو شامل می شه. نخ‌ها خطوط دنیا هستن. هیچکدومشون به دیگری نمی خورن اما همشون مسیرشون یکیه. یعنی اینکه همشون به سمت دنیایی حرکت می کنن که مایوری در اون می میره، اما اگه خط دنیا به طور اساسی تغییر کنه و از خط آلفا به بتا بره و از سد یک درصد بگذره سرانجام دیگه ای پیش میاد. 

 

 18

 

خطوط دنیای آلفا و بتا کاملاً نتایجشون فرق داره به طور طبیعی حرکت بین اون ها غیر ممکنه، حتی اگه با D-mail  گذشته رو تغییر بدی و از جهش در زمان استفاده کنی نمی تونی کاری کنی، اما بعضی وقت‌ها اتفاق های بزرگ و انتخاب کردن باعث می شه خط دنیا به چندین خط تقسیم بشه. در عصر معاصر، جنگ خلیج باعث اینکار شد. (به این نکته خوب توجه کنید) در سال دو هزار با عملکرد نامناسب در رایانه‌ها و در سال دو هزار و ده با ساخت اولین ماشین زمان این اتفاق رخ داد. وقتی تقسیم اتفاق بیفته حرکت از خط آلفا به بتا ممکن می شه. 

 

همچنین او اعلام می‌کند که برای تغییر آینده قصد سفر به گذشته را دارد:

 

– میخوام برم به گذشته تا آینده رو عوض کنم. به سال هزار و نهصد و هفتاد و پنج (سالی که جان تایتور واقعی هم به آن اشاره داشت) به علت اینکه در سال دو هزار و ده در آکیهابارا ماشین زمان ساخته شد.

 

سوزوها به اوکارین توضیح می‌دهد که در آینده‌ای که وی از آن آمده، ماکسیه به سرن پیوسته و باعث ساخت ماشین زمان شده است. او همچنین فاش می‌کند که در آن سال اوکارین به تروریستی مخالف حکومت تبدیل‌شده که هدایت گروه‌های مقاومت را عهده دارد است. سوزوها به اوکارین پیشنهاد می‌کند تا با تعمیر ماشین زمان به گذشته سفرکرده و از مرگ ماکسیه جلوگیری نماید. 

 

 20

 

آن‌ها پس از تعمیر ماشین زمان توسط دارو (در اینجا مشخص می‌شود که دارو پدر ماکسیه بوده و او در آینده این ماشین زمان را می‌سازد!) به گذشته سفر می‌کنند، به زمانی که اوکارین آماده شرکت در کنفرانس بود.

 

از اینجای داستان به بعد است که کلیدواژه‌های ابتدای سریال معنی پیدا می‌کنند. سفینه روی پشت‌بام ساختمان فرود می‌آید (صدایی که در ابتدای سریال باعث شد تا اوکارین به پشت‌بام برود به همین علت بود)، اوکارین وارد ساختمان می‌شود و خودش را به همراه مایوری در حال خرید اوپا می‌بیند. در این هنگام ناگهان با ماکسیه روبرو می‌شود، اوکارین در ابتدا تصمیم می‌گیرد همه‌چیز را به او توضیح دهد، اما از این کار منصرف می‌شود (علت این که ماکسیه پس از اولین دیدار، از اوکارین در مورد صحبت نیمه‌کاره وی توضیح خواست هم همین بود. در واقع او اوکارین آینده را دیده بود.)

 

 19

 

سپس صدای دادوفریاد شنیده می‌شود و اوکارین (مسافر آینده) خودش را به محل حادثه می‌رساند و در آنجا با حقیقت عجیبی روبرو می‌شود. دکتر ناکاباچی به دیدن ماکسیه می‌آید و با او مشغول بحث می‌شود. ماکسیه او را پدر خطاب می‌کند و در مورد طرح جدیدش برای ساخت ماشین زمان به وی خبر می‌دهد. دکتر ناکاباچی طرح را از او گرفته و تهدید می‌کند تا آن را بانام خودش منتشر خواهد کرد. آن‌ها باهم درگیر می‌شوند و دکتر با چاقو دخترش را تهدید می‌کند؛ اما در این لحظه اوکارین دخالت کرده و برای نجات ماکسیه اقدام می‌کند، اما در اثر اشتباهی، خود او باعث مرگ ماکسیه می‌شود. 

 

 21

 

پدر ماکسه هم اسناد مربوط به ماشین زمان را برداشته و آن را به روسیه می‌برد و کار ساخت ماشین زمان را آغاز می‌کند. (اوپای فلزی مایوری را ماکسیه یافته بود و آن را درون پاکت مدارک قرار داده بود. وجود این وسیله فلزی باعث می‌شود تا در آتش‌سوزی هواپیما، سنسورهای حساس به آتش فعال‌شده و مدارک سالم بمانند)

 

پس از ناموفق بودن عملیات، آن‌ها با ماشین زمان بازگشته و ماکسیه توضیح می‌دهد که برای جلوگیری از این موضوع باید چاره‌ای دیگر پیدا کرد. او از اوکارین می‌خواهد تا پیام تصویری نامفهومی را که در گذشته دریافت کرده بود یک‌بار دیگر تماشا کند. این بار پیام کاملاً مفهوم شده و در آن خود اوکارین (اوکارینی که در آینده- ۳۳ سال بعد زندگی می‌کند) شروع به صحبت می‌کند. او به اوکارین زمان حال توصیه می‌کند که به‌جای تغییر در گذشته، آن را گول بزند!!

 

 05

 

اوکارین دوباره به گذشته بازمی‌گردد و این بار برخی از رخدادها را تغییر می‌دهد. او پیش از اوکارین در گذشته، اقدام به خرید اوپا می‌کند و اوپای فلزی را زودتر به‌دست می‌آورد. در نتیجه اوکارین قدیمی اوپای دیگری که پلاستیکی است را به‌دست می‌آورد. سپس تصمیم می‌گیرد تا با شبیه‌سازی صحنه قتل، از قتل واقعی ماکسیه جلوگیری کند. دراین‌بین اتفاق های پیش‌بینی‌نشده ای رخ می‌دهد، اما سرانجام اوکارین موفق می‌شود و ماکسیه را نجات می‌دهد!!

 

 06

 

نبود اوپای فلزی درون مدارک ساخت ماشین زمان هم باعث می‌شود تا در آتش‌سوزی هواپیمای پدر ماکسیه، همه اسناد نابود شوند و بدین ترتیب ساخت ماشین زمان هم متوقف شود. در واقع داستان از همان ابتدا به‌صورت یک دایره روایت شده بود و شما در همان ابتدا شاهد پایان داستان هم بوده‌اید! (اگر شما حرکت خود را روی یک دایره آغاز کنید، ابتدای مسیر حرکت شما می‌تواند انتهای آن هم باشد.)

 

داستان این سریال موضوع جدیدی نیست، اما در شکل جدیدی ارائه شده است و مانند تمامی داستان های سفر مشکلات و نقاط ضعفی دارد. در واقع می‌توان بیان این‌گونه داستان‌ها را بر پایه اصل «چی می‌شد اگه…» (What If؟) قرارداد. این که چه می‌شد اگر فلان اتفاق رخ می‌داد یا چیزی مانع رخ دادن آن می‌شد. 

 

 22

 

نظیر این داستان را می‌توان در فیلم‌ها و یا بازی های رایانه‌ای چون: Terminator (فردی که از آینده به گذشته سفر می‌کند تا منجی را نجات دهد!)، Flash Forward (در اثر حادثه‌ای همه مردم در زمان سفرکرده و آینده احتمالی خود را می‌بینند)، Final Destination (که در آن افرادی که در لیست مرگ قرار دارند نمی‌توانند از دست مرگ گریخته و درهرصورت کشته می‌شوند)، Shadow of Destiny (که در آن شخصیت اصلی علی‌رغم تلاش برای جلوگیری از مرگ خود، باز هم به اشکال گوناگون کشته می‌شود و سرنوشت او قابل‌تغییر نیست)،. chrono cross (که شخصیت اصلی با سفر به لایه‌ای دیگر از زمان، ماهیتی جدید یافته و به یک موجود شرور تبدیل می‌شود)، Alan wake (در این بازی هم شخصیت اصلی در دنیای موازی شخصیتی منفی دارد)، Bioshock infinite (باز هم شخصیت اصلی در دنیای موازی، شخصیتی بد و منفور دارد) و…

 

طبق داستان مانگا، شخصیت اوکارین هم در خط زمانی گاما، به سرن می‌پیوندد و پس از آن به Hououin Kyouma دیکتاتور تبدیل می‌شود! (استفاده از اسامی عجیب و غریب و یا تماس تلفنی و گزارش تعقیب سازمان، همه و همه ریشه در حافظه اوکارین در دوران مختلف و هویت های گوناگون وی دارند)

 

جدای تمام نکات موجود در این داستان، یک نکته از همه قابل‌توجه تر است و آن خاص بودن خود شخصیت اوکارین است. در اثر تغییرات زمان، همه خاطرات افراد از بین می روند، اما اوست که همچنان خاطرات خود را حفظ می‌کند. اوست که می‌تواند در زمان سفر کند و بر زمان حاکم است و اوست که در آینده ناجی جهان خواهد بود!! و این دقیقاً همان چیزی است که باید به آن توجه ویژه داشت. 

 

از دیگر نکات مهم موجود در این سریال، ارائه روایتی جدید از مرگ و خواب است. طبق اظهارات موجود، دنیا همانند دو آینه روبروی هم است که در آن تصاویر شخص تا بی‌نهایت ادامه خواهد داشت. در این حالت هر یک از این تصاویر- نسبت به صاحب اصلی تصویر- هم انعکاس محسوب می‌شوند و هم اصل؛ یعنی هر یک از آن‌ها می‌توانند زندگی مستقلی در دنیای موازی خود داشته باشند. این افراد شبیه به هم هستند ولی هیچ‌گاه از وجود یکدیگر آگاه نمی‌شوند، مگر این که در اثر اتفاقی خطوط زمانی آن‌ها با یکدیگر ارتباط پیدا کند و از حالت موازی به حالت متقاطع تبدیل شود. در این حالت شخص به زمانی غیر از زمان خود سفرکرده و در آنجا می‌تواند با همتای خود دیدن کند! البته این موضوع از نظر عملی غیرممکن است، زیرا در این صورت پارادوکسی وحشتناک به وجود خواهد آمد. لذا برای رفع این مشکل، در این داستان فقط ذهن افراد به زمان های مختلف سفر می‌کند و آن‌ها این سفر زمانی را به یاد نخواهند آورد، بلکه آن را به‌صورت خوابی صادق می‌دانند و به آن اشاره دارند. این نوع دیدگاه به جهان و تکثر دنیاهای موازی یکی از چالش‌برانگیزترین نظریه‌های موجود در جهان است؛ زیرا در این صورت رویدادهایی مثل وحدانیت خدا، آفرینش (خلقت اولیه)، پیامبری (از ابتدا تا خاتم؛ زیرا در این صورت خاتمی وجود نخواهد داشت. شاید در دنیای موازی پیامبران دیگری هنوز وجود داشته باشند!) و حتی قیامت حالتی نسبی یافته و مطلق بودن آن‌ها از میان می رود و این به معنی رد ارزش های دینی و ایجاد شبهه در آن است.

 

نکته بعد در مورد فلسفه ارائه‌شده برای مرگ است. در این داستان از مرگ تنها به‌عنوان عاملی در خدمت سرنوشت یاد می‌شود و به طبع انسان موجودی گرفتار در سرنوشت است. سرنوشت هم تابع سلسله وقایع مختلف (حتی اتفاقی و بی‌برنامه) در زمان معرفی می‌شود که بشر هیچ دخالتی در آن نداشته و محکوم به آن است. در این دیدگاه مرگ هم موجودی است که فقط به دنبال شکار بشر است و او را در هر جای که بتواند به بی‌رحمانه‌ترین شکل ممکن صید می‌کند؛ اما در مواردی هم می‌توان مرگ را گول زد و او را سر کار گذاشت! کاری که اوکارین هم نظیر آن را انجام می‌دهد و با شبیه‌سازی مرگ، او را گول می زند! 

 

ارائه چنین دیدگاهی از مرگ که تضاد عمیقی با فلسفه آن در ادیان آسمانی دارد، چهره‌ای بی‌رحم از خداوند را در نظرها مجسم می‌کند که فقط و فقط به دنبال نابودی بشر و انتقام‌کشی از اوست. در این دیدگاه هیچ اثری از لطف خدا نمی‌توان دید و این سرنوشت است که تعیین تکلیف می‌کند! درحالی‌که که در آموزه‌های دینی می‌توان سرنوشت را با انجام اعمالی (به جهت مثبت یا منفی) تغییر داد. 

 

در باب مقوله مرگ در دین اسلام این‌گونه اظهار شده است که:

 

مرگ آدمی به دو سبب اصلی اتفاق می‌افتد، مرگ‌هایی که به سبب پایان یافتن توانایی و ظرفیت جسمی بدن فرامی‌رسد و از آن به مرگ طبیعی یاد می‌شود و مرگ‌هایی که به سبب اتفاقات و رفتارهای آدمی رخ می‌دهد و از آن به مرگ زودرس و ناگهانی تعبیر می‌شود.

 

در فرهنگ قرآنی، دو دسته مرگ مورد شناسایی قرار گرفته است که از آن به «اجل مسمی» و «اجل معلق» یاد می‌شود. اجل مسمی شاید تا اندازه‌ای شباهت به همان مرگ طبیعی داشته باشد هرچند که تفاوت‌هایی نیز میان آن دو می‌توان قائل شد. اجل معلق نیز شباهت‌هایی با مرگ ناگهانی دارد. البته بهتر است که از اجل معلق به مرگ زودهنگام یاد شود.

 

مرگ زودهنگام یا مرگ ناگهانی و یا همان اجل معلق، چنان که گفته شد به طور مستقیم ارتباط تنگاتنگی با رفتارهای ما دارد. ازاین‌رو ارتباط گناهان با مرگ زودهنگام و ناگهانی و نیز اجل معلق در آیات و روایات ثابت شده است. بر این اساس سخن گفتن از مرگ گناهی و گناهان مرگ‌آفرین، در روایات امری طبیعی جلوه داده شده است. به این معنا که گناهان، کارکردهای متفاوت و متعددی در زندگی بشر در دنیا و آخرت دارند؛ از جمله کارکردها و آثار آن در زندگی دنیوی می‌توان به ایجاد مرگ های ناگهانی و زودهنگام و همچنین کاهش نعمت‌ها و روزی‌ها، افزایش نقمت ها و گرفتاری‌ها و مانند آن اشاره کرد.

 

البته ناگفته نماند که گناهان مرگ‌آفرین می‌تواند گناهی را شامل شود که به سبب آن گناه، حدود و کیفر مرگ و قتل جاری شود؛ ولی در این جا موارد و منظور از گناهان مرگ‌آفرین، این موارد را شامل نمی‌شود؛ بنابراین به گناهانی توجه داده شده است که به طور غیرمستقیم مرگ به ظاهر طبیعی نه قتل را موجب می‌شود.

  

 

پیوستگی جهان اسباب

 

نظام احسن الهی، نظامی ساده و پیچیده است، به گونه‌ای که همه‌چیز آن به هم پیوسته‌اند. این گونه است که حتی حرکت برگ درختی در درون‌چاهی تاریک می‌تواند تأثیرات شگرفی بر هستی به‌جا گذارد. اگر بخواهیم این معنا را تبیین کنیم مثالی می‌زنیم. چوبی چندمتری با قطری کم در درون دیواره سدی بتونی و استوار تصور کنید که به هر علت عمدی و یا سهوی در آن جا مانده است. این چوب در یک فرآیندی می‌پوسد و اجازه می‌دهد تا آب در درون دیواره بتونی نفوذ کند و در بلندمدت آب راهی به پشت سد باز کند و در نهایت با خوردگی دیواره بر قطر سوراخ و شکاف بیفزاید و موجبات فرار آب را فراهم آورده یا در نهایت سد را از هم بپاشاند.

 

به نظر می‌رسد که این فروپاشی سد، امری طبیعی و مرگ عادی بوده است، ولی هنگامی که مهندس سازه به سد می‌نگرد و آن را تحلیل می‌کند، به مرگ زودهنگام سد اشاره می‌کند و آن را امری طبیعی درعین‌حال غیرطبیعی برمی‌شمارد؛ زیرا این سد درصورتی‌که که آن چوب چندم‌تری نبود، عمری به‌مراتب بیشتر از این داشت، ولی این چوب موجب شد تا عمر سد بسیار کوتاه‌تر از آن گردد که در محاسبات طبیعی به‌دست آمده بود.

 

از نظر اسلام، نقش و کارکرد گناهان در زندگی بشر نیز این گونه است. به این معنا که اگر گناه خاصی چون قطع رحم نبود، شخص می‌بایست هفتاد و هشتاد سالی عمر می‌کرد، ولی به سبب گناه قطع رحم، شخص در مدت‌زمانی عمر خویش، چوب فاسد کننده عمر گذاشته که در یک فرآیند، زمان عمر وی را کاهش داده است.

 

امیر مؤمنان علی(ع) در دعای کمیل می‌فرماید: 

 

«اللهم اغفر لی الذنوب التی تهتک العصم، اللهم اغفر لی الذنوب التی تنزل النقم، اللهم اغفر لی الذنوب التی تغیر النعم، اللهم اغفر لی الذنوب التی تحبس الدعاء، اللهم اغفر لی الذنوب التی تنزل البلاء.» 

 

«خدایا ببخش آن گناهانی را که پرده عصمتم را می درد؛ خدایا ببخش آن گناهانی را که بر من کیفر عذاب نازل می‌کند؛ خدایا ببخش آن گناهانی را که در نعمتت را به روی من می‌بندد؛ خدایا ببخش آن گناهانی را که مانع قبولی دعاهایم می‌شود؛ خدایا ببخش آن گناهانی را که بر من بلا می‌فرستد.»

 

امیر مؤمنان علی(ع) در این فرازها به خوبی آشکار می‌کند که چگونه گناهان که امری به نظر بیرون از دایره تکوین است در امور تکوینی و جهان خارج، تأثیر می‌گذارد و معادلات و محاسبات را دگرگون می‌کند.

 

در آیات و روایات بسیار دیگری نیز این معنا تبیین و تشریح شده است که چگونه پرداخت زکات و در پیش گرفتن تقوای الهی از سوی جامعه‌ای، می‌تواند موجب افزایش رزق و روزی شود و یا درهای آسمان را به روی بندگان بگشاید، چنان که ترک تقوا و ارتکاب گناه از سوی عده‌ای از مردم، موجب می‌شود تا آنان گرفتار بلاهای به ظاهر طبیعی چون سیل و زلزله شوند. ازاین‌رو در علت وقوع امور طبیعی چون زلزله و سیل و توفان، تنها نمی‌بایست به علل طبیعی آن توجه داشت، بلکه به رفتارهای آدمی نیز توجه کرد که موجب می‌شود زمین بر خود بلرزد و خشم خویش را به شکل زمین‌لرزه‌ای یا توفانی آشکار کند. در حقیقت فسادی که در آب و هوا و دریا و خشکی پدید می‌آید، یکی از عوامل بسیار مؤثر و مهم آن دستاوردهای زشت و پلید بشری است. (ظهرالفساد فی البر و البحر بما کسبت ایدی الناس)

 

به‌هرحال در تفکر اسلامی و روایات معتبر و آیات وحیانی، اثبات شده است که جهان تکوین چنان به هم پیوسته است که رفتارهای آدمی می‌تواند در جهان خارج و طبیعت تأثیر شگرفی به‌جا گذارد به‌طوری که زمین‌لرزه‌ها و توفان‌ها از جمله کوچک‌ترین آثار آن باشد.

 

  

اجل حتمی و اجل معلق

 

اجل به معنای هنگام، زمان، وقت معین و محدود، (لغت‌نامه دهخدا) نهایت زمان عمر، هنگام مرگ، (فرهنگ لاروس.) مدت تعیین‌شده برای امور مثل نهایت مدت برای ادای قرض (همان و نیز فرهنگ فارسی معین.) و پایان عمر انسان‌ها، امت‌ها و موجودات است. (مفردات راغب؛ العین؛ مجمع‌البیان، ج ۳ و ۴). واژه «اجل» هم در امور تکوینی و هم در امور اعتباری، کاربرد دارد و در این جا مراد از اجل همان، اجلی است که در امور تکوینی جاری می‌شود.

 

اجل در فرهنگ قرآنی به دو بخش اصلی اجل مسمی (حتمی) و اجل معلق تقسیم شده است. اجل مسمی به این معناست که برای هر چیزی زمان مشخصی است که با سرآمد آن عمر آن چیز پایان می‌یابد. به‌عبارت‌دیگر هر چیزی در طبیعت تاریخ مصرف دارد.

 

اجل مسمی که از آن به اجل حتمی نیز یاد می‌شود تنها مختص انسان نیست بلکه همه آفریده‌های الهی را در برمی‌گیرد. ازاین‌رو خداوند در آیاتی چون ۳۸ و ۳۹ سوره رعد و ۱۰۳ و ۱۰۴ سوره هود و ۲۹ سوره لقمان و ۱۳ سوره فاطر و ۵ سوره زمر از اجل مسمای حرکت خورشید و ماه و برپایی قیامت و رستاخیز سخن می‌گوید و در آیه ۲ سوره رعد، کرات آسمانی را دارای اجل تغییرناپذیر می‌داند. آیه ۳۴ سوره اعراف و نیز ۴۹ سوره یونس و آیاتی دیگر، از اجل مسمی و تغییرناپذیر امت‌ها و جوامع بشری سخن به میان آورده است.

 

به نظر می‌رسد که اجل مسمی همان اجل مکتوب باشد که در آیات ۳۸ و ۳۹ سوره رعد و آیه ۱۱ سوره فاطر از آن سخن گفته شده است. در روایات، «اجل مسمی» به اجل غیرقابل تغییر، تفسیر شده است. (نورالثقلین، ذیل آیه ۳۴ سوره اعراف).

 

اما انسان‌ها افزون بر اجل مسمی و تغییرناپذیر دارای یک اجل معلق نیز هستند که تغییرپذیر است. (انعام آیه ۲) هم چنین از کلمه «یوخرکم الی اجل مسمی» در آیه ۹ و ۱۰ سوره ابراهیم استفاده می‌شود که در مقابل «اجل مسمی» اجل دیگری نیز هست که قابل‌تغییر است که از این اجل دوم به اجل معلق یاد می‌شود.

 

از آن جایی که این اجل معلق ارتباط تنگاتنگی با رفتار و کردار آدمی می‌یابد، از آن به‌عنوان اجل زودهنگام نیز یاد می‌شود، زیرا شخصی که گرفتار اجل معلق می‌شود، می‌بایست به طور طبیعی و بر اساس اجل مسمای الهی، عمر بیش تری می‌داشت، ولی به سبب رفتارهایی، آن زمان از میان می رود عمرش کوتاه شده و گرفتار مرگ معلق می‌شود.

 

خداوند در آیات ۳ و ۴ سوره نوح، عبادت گریزی و بی‌تقوایی و اطاعت نکردن از پیامبر الهی را موجب مرگ، پیش از رسیدن اجل مسمی معرفی می‌کند. به این معنا که امور سه‌گانه ترک عبادت، بی‌تقوایی و عدم اطاعت از پیامبران می‌تواند مرگ طبیعی آدمی را پیش اندازد و عمر او را کوتاه کند.

 

آیه ۱۰ سوره ابراهیم نیز اعراض از دعوت الهی را موجب کاهش عمر و نرسیدن جوامع و امت‌ها به اجل مسمای خود می‌داند؛ زیرا جوامع، با اعراض، از دعوت الهی، رفتاری را در پیش می‌گیرند که زمینه را برای انزال عذاب های الهی فراهم می‌آورد و بلایای به ظاهر طبیعی چون توفان و زمین‌لرزه و سیل و قحطی و مانند آن موجب می‌شود تا جامعه در وضعیتی قرار گیرد که استقرار و امنیت و آسایش نداشته باشد و از درون بپاشد و به‌جای همگرایی و اتفاق و عدالت، واگرایی و تفرقه و ظلم جانشین آن شود و مردم به جان هم بیفتند و دولت و نظام سیاسی و اجتماعی از میان برود به گونه‌ای که دیگر جامعه‌ای برقرار نماند.

 

 

 

تأخیر اجل معلق و تغییر آن

 

از آن جایی که در بینش و نگرش قرآنی، اجل به‌دست خداوند است و خداوند، به‌عنوان منشأ اجل‌ها معرفی‌شده و اوست که اجل و مدت‌زمان مرگ و هستی انسان‌ها و هر موجود دیگری را معین و مشخص می‌کند (آل عمران آیه ۱۴۵ و انعام آیات ۲ و ۱۲۸ و نیز ابراهیم آیه ۱۰ و اسراء آیه ۹۹ و آیات دیگر) بنابراین می‌توان گفت که تغییر اجل‌ها نیز به‌دست اوست (رعد آیات ۳۸ و ۳۹) و خداوند است که می‌تواند اجل‌ها را تغییر دهد و اجلی را محو و اجلی دیگر را ثبت کند.

 

بر این اساس اگر برای کسی عمر طولانی یا کوتاهی نوشته شده باشد، خداوند می‌تواند همان اجل مکتوب و مسما را تغییر دهد، زیرا ام‌الکتاب در اختیار و بخشی از فرمان اوست که می‌تواند تغییر داده و محو و اثبات نماید. (نوح آیه ۴۷ و فاطر آیه ۱۱ و رعد آیات ۳۸ و ۳۹)

 

خداوند در آیات ۱۰ سوره ابراهیم و ۴ سوره نوح، خود را منشأ اصلی تغییر اجل‌ها از جمله اجل معلق معرفی می‌کند. به این معنا که خداوند اجل معلق را نیز تأخیر می‌افکند.

 

البته در آیات دیگر تبیین و تشریح شده که این تغییر در اجل معلق و تأخیر در آن نیازمند زمینه‌ها و بسترهایی است که شخص خود با اعمال و رفتارش بدان شکل می‌بخشد.

 

اگر بخواهیم علل و عواملی که زمینه‌ساز تأخیر در اجل معلق است دسته‌بندی کنیم می‌توانیم آن را در چهار چیز اصلی سامان دهیم که عبارت‌اند از:

 

 ۱- اجابت دعوت الهی و پذیرش اسلام و ایمان

 

 ۲- اطاعت از پیامبران

 

 ۳- عبادت الهی

 

 ۴- تقوا

 

خداوند در آیه ۱۰ سوره ابراهیم، اجابت دعوت الهی و پذیرش اسلام و ایمان را عامل اصلی برای طولانی شدن عمر آدمی تا اجل مسمی و معین الهی می‌داند و مردم را تشویق می‌کند که با پذیرش اسلام، مرگ های خود تا زمان اجل مسمی به تأخیر افکنند.

 

آیات یک تا سوم سوره نوح به عامل دوم اشاره می‌کند که همان پذیرش اطاعت از پیامبران در راستای اطاعت از خداوند است. اطاعت از پیامبران از جمله پیامبر گرامی (ص)، عامل مهمی در تأخیر اجل تا زمان مسمای آن است.

 

همین آیات به دو عامل عبادت و تقوای الهی به‌عنوان عوامل تأخیر ساز اشاره می‌کند تا مردم را برای انجام کارهای خیر و نیک، دعوت و ترغیب نماید.

 

اصولاً انسان زندگی را باید برای کارهای نیک و فراهم آوری شرایط رشد و کمال بخواهد و اگر مرگی را می‌خواهد برای رهایی از شر و بلاهایی باشد که دین و کمال را از وی سلب می‌کند. البته درخواست مرگ در هر شرایطی نادرست است مگر آن که این درخواست مرگ همان شهادت در راه خدا باشد.

 

در دعای ماثوری که در مفاتیح‌الجنان از امام سجاد (ع) برای روز سه شنبه نقل‌شده، آمده است: 

 

«اللهم اجعل الحیاه زیاده لی فی کل خیر و اجعل الموت راحه لی من کل شر» 

 

«خداوندا زندگی ام را برای انجام کارهای خیر بی افزا و مرگم را آسایش و راحتی از هر شر و بدی قرار ده.» 

 

به این معنا که آدمی اگر زندگی طولانی می‌خواهد، برای انجام کارهای خیر باشد و مرگش برای این باشد که از شر و بدی رهایی یابد. البته این حدیث همانند دیگر احادیث پیامبر (ص) در کتب اهل سنت نیز آمده است که بیانگر این معناست که این مطلب را شیعه و سنی به آن اذعان دارند و همه از منبع واحد و یگانه الهی سرچشمه گرفته است.

 

به‌هرحال بسیاری از مردم به سبب ترک اطاعت و تقوای الهی، گرفتار مرگ زودرس می‌شوند و گناهان، عمرشان را کوتاه می‌کند؛ چنان که خداوند به‌صراحت می‌فرماید که بسیاری از سختی‌ها و مشکلات زندگی به سبب ترک ذکر الله است: 

 

«و من اعرض عن ذکری فان له معیشه ضنکا» 

 

«و هر کس از یاد من روی گرداند، زندگی سخت و تنگی خواهد داشت.»

 

  

امام صادق (ع) درباره تأثیر گناهان و بی‌تقوایی در مرگ های زودرس می‌فرماید: 

 

«نعوذ بالله من الذنوب التی تعجل الفناء و تقرب الاجال و تخلی الدیار و هی قطعیه الرحم و العقوق و ترک البر» «به خدا پناه می‌برم از گناهانی که نابودی را شتاب می‌دهند و مرگ‌ها را نزدیک می سازند و خانه‌ها را ویران می‌کنند و آنها قطع رحم و آزردن و نافرمانی پدر و مادر و ترک احسان و نیکی است.»

 

آن حضرت (ع) هم چنین دراین‌باره می‌فرماید: 

 

«من یموت بالذنوب اکثر ممن یموت بالاجال و من یعیش بالاحسان اکثر ممن یعیش بالاعمار»

 

«تعداد کسانی که به‌واسطه گناهان خود می‌میرند از کسانی که به‌واسطه به سر آمدن عمر (اجل حتمی) می‌میرند بیشتر است و تعداد کسانی که به سبب احسان و نیکوکاری زندگی درازمی کنند، افزون تر است.» (بحارالانوار، ج ۵، ص ۰۴۱)

 

از این دسته از روایات می‌توان نتیجه گرفت که مردم به سبب گناهان و ترک عبادت و تقوای الهی، دچار مرگ زودرس می‌شوند و پیش از آن که مرگ محتوم و قطعی آنان برسد، خودشان با دست های خود، گور خود را می‌کنند و از نعمت زندگی محروم می‌شوند.

 

این که گناهان و یا رفتار آدمی در جهان تکوین اثر می‌گذارد از آن روست که نظام هستی بر اساس اسباب و علل آفریده شده است و هر کاری در جهان در امر دیگر جهان تأثیر می‌گذارد، چنان که افزایش مصرف سوخت های فسیلی از سوی انسان موجب افزایش گازهای گلخانه‌ای و آسیب دیدن لایه اُزون در جو و افزایش گرما و مرگ‌ومیر گیاهان و جانوران بسیاری می‌شود. امام صادق (ع) درباره نظام سبب و مسببی جهان آفرینش می‌فرماید: 

 

«ابی الله ان یجری الامور الا باسباب، فجعل لکل شیء سببا»  

 

«خداوند ابا و پرهیز دارد از جریان امور، مگر از طریق اسباب آن‌ها، پس برای هر چیزی سببی قرار داده است»

 

(میزان الحکمه، محمدی ری شهری، ج ۵، ح ۶۶۱۸)

 

باشد با پرهیز از گناهان و ترک آن و هم چنین پیروی از آموزه‌های قرآنی و اسلامی، در مسیری گام برداریم که نعمت های الهی به‌سوی ما سرازیر شده و بلایای به ظاهر طبیعی و عادی از سر ما دور گردد و جامعه و کشور اسلامی از برکات الهی بهره‌مند شود. (وبگاه صدای شیعه- فرشته محیطی)

 

  

در انتها باید به این حقیقت مهم توجه داشت که در اکثر تولیدات غربی و شرقی، سعی می‌شود که با آمیختن بخشی از واقعیت و دروغ با یکدیگر و ارائه آن به‌عنوان نظریات علمی و کارشناسانه (طبق فرمایش قرآن کریم) تا حد ممکن یاد خداوند را در نظر مخاطبان خود کمرنگ کرده و با ارائه تفسیری جدید از واقعیت موجود در مورد خلقت و جهان هستی، اذهان آن‌ها را از درک حقیقت دورنمایند.

 

 

 

بررسی برخی از اصطلاحات و حقایق موجود در داستان:

 

* نظریه یا نگره نسبیت: یا همان نسبیت دو نظریه اصلی و معروف نسبیت خاص و نسبیت عام از آلبرت اینشتین را در بر می‌گیرد. ایده اصلی در پشت این نظریه آن است که زمان و فضا باهم مرتبط هستند و نه جدای از هم و ثابت.

 

  * خط جهانی: در فیزیک، خط جهانی یک جسم، مسیر یکتای آن جسم هنگام سفر در فضا زمان چهاربعدی است. مفهوم خط جهانی با مفهوم‌های مدار یا مسیر متفاوت است و دارای یک بعد بیشتر به نام زمان است. ایده‌ فضا زمان ابتدا در فیزیک و توسط «هذمان مینکوفسکی» مطرح شد. این واژه امروزه معمولاً در نظریات نسبیت (نسبیت خاص و نسبیت عام) به‌کار می‌رود.

 

بااین‌حال، خط جهانی راهی برای نمایش ترتیب و روند رویدادها است و استفاده از آن به نظریه‌ای خاص مربوط نمی‌شود؛ بنابراین، به بیان عامه، یک خط جهانی، زنجیره‌ای به هم پیوسته از رویدادها (که هم مکان و هم زمان رخداد را در نظر می‌گیرد) است. 

 

 *کاسپلی به عمل پوشیدن لباس به‌منظور شبیه شدن به شخصیت‌های مانگا یا انیمه اطلاق می‌شود. (Wikipedia)

 

  

* Oopa) Out of Place Artifact) اصطلاح است که برای اولین بار توسط جانورشناس و کریپتوزئولوژیست معروف آمریکایی به نام ایوان تی. سندرسون”Ivan T. Sanderson” برای یک شی تاریخی که به نوعی بسیار نامتعارف یا ظاهراً ناسازگار با زمینه و بافت مکانی یا زمانی‌اش کشف شده باشد، استعمال شد و پس از آن رایج گردید. اصطلاح مذکور توسط بیشتر مورخین و دانشمندان به ندرت به‌کاربرده می‌شود و بیشتر مورد استفاده کریپتوزئولوژیست ها، طرفداران نظریه‌های فضانوردان باستانی و مشتاقان ماورا الطبیعه است. منتقدین استدلال می‌کنند که بیشتر مصنوعات نابه جایی که جعلی و تقلبی نیستند، محصول چنین برداشت‌هایی هستند:

 

۱- تفاسیر اشتباه

۲- افکار پوچ و واهی

۳- اعتقاد نادرستی مانند این که فلان تمدن خاص نمی توانسته چنان ابزاری را بسازد چرا که به دانش یا مواد اولیه ساخت آن دسترسی نداشته است.

 

اما هواداران، مصنوعات نابه جا را به‌عنوان شواهدی تلقی می‌کنند که مسیر علم- چه تعمدی چه سهوی- از این بخش گسترده دانش صرف‌نظر نموده است.

  

 24

 

* جان تایتور (JohnTitor) کسی است که در دوم نوامبر سال ۲۰۰۰ میلادی شروع به معرفی خود در اینترنت کرد و مدعی شد که مسافر زمان است و از سال ۲۰۳۶ می‌آید. او بعد از چهار و نیم ماه در ۲۱ مارس ۲۰۰۱ اعلام کرد که هنگام ترک سال ۲۰۰۱ و برگشت به ۲۰۳۶ است. پس از آن دیگر اثری از او یافت نشد. او در مدت حضورش در وب پیشگویی‌هایی کرده بود که بدین شرح است:

 

– شروع نارضایتی‌های داخلی و بحران اقتصادی در آمریکا به‌صورت درگیری‌ها و برخوردهای پراکنده از سال ۲۰۰۵ به مدت ده سال به‌صورت گسسته که تا زمان حمله اتمی روسیه به شهرهای مهم آمریکا، چین و اروپا در سال ۲۰۱۵ ادامه داشته و خواهد داشت.

 

شهرهای آمریکا تغییر چشمگیری می‌کنند. حکومت امپراتوری فدرال آمریکا به وجود خواهد آمد (چیزی مثل پادشاهی – پارلمانی دانمارک) حکومت وقت آمریکا نابودشده و مردم آمریکا پیروز نبرد خواهند بود (مردم آمریکا علیه حکومت بپا خواهند خاست).

 

اتحادیه اروپا و چین نابود خواهند شد.

 

روسیه بزرگ‌ترین شریک تجاری آمریکا در سال ۲۰۳۶ خواهد بود.

 

پایتخت آمریکا به شهر «اوماها» در ایالت «نبراسکا» انتقال خواهد یافت.

 

خدمت نظام بخش عمده‌ای از زندگانی افراد را شامل خواهد شد.

 

در سال ۲۰۳۶ هنوز دارویی برای درمان ایدز کشف نگردیده ولی در درمان سرطان موفقیت‌هایی حاصل خواهد شد.

 

بر اساس گفته‌هایش وی در سال ۱۹۹۸ در فلوریدا به دنیا آمده و در سال ۲۰۱۱ در ۱۳ سالگی به شورشیان به‌عنوان پیاده‌نظام پیوسته و تا پایان جنگ سوم جهانی در سال ۲۰۱۵ و حمله اتمی روسیه به امریکا، چین و اروپا مشغول بوده است.

 

در سال ۲۰۳۲ دانشگاه را به پایان رسانده و با توجه به تحصیلات و سوابق نظامی جذب پروژه سفر زمان می‌شود. او دوبار با گذشته خود برخورد کرده است.

 

او اعلام کرد که برای برگشت به سال ۲۰۳۶ اول باید یه سال ۱۹۷۵برود و از آنجا به سال ۲۰۳۶ بازگردد.

 

بگفته وی ماشین زمان در دو نوع ۲۰۴ با چهار باتری سزیم برای سفرهای تا ۶۰ سال و ۲۰۶ با شش باتری برای سفرهای بلندمدت تر هر دو ساخت کارخانه جنرال الکتریک هستند. اساس کار دستگاه‌ها بر اساس استفاده از جاذبه اطراف یک حفره سیاه طبق نظریات و فرضیه KERR است.

 

25 

 

* سرن (CERN) یا سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای، بزرگ‌ترین آزمایشگاه فیزیک ذره‌ای جهان است که در سال ۱۹۵۴ در بخش شمال‌شرقی شهر ژنو در کشور سوییس در مجاورت مرز فرانسه ایجاد شد. در حال حاضر بیست کشور اروپایی عضو این سازمان بوده و بیش از ۲۶۰۰ کارمند به طور تمام‌وقت و همچنین در حدود ۷۹۳۱ دانشمند و مهندس (به نمایندگی ۵۸۰ دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی از ۸۰ کشور جهان) در آن مشغول به کارند.

 

فعالیت اصلی سرن ساخت تجهیزات شتاب‌دهنده ذرات و دیگر زیربناها و تجهیزاتی است که برای تحقیقات فیزیکی در انرژی‌های بالا استفاده می‌شوند. چهار آشکارساز بزرگ سرن، حاصل همکاری‌های بین‌المللی هستند. مقر اصلی این سازمان واقع در میرن – یکی از شهرهای تابع ژنو – شامل یک مرکز رایانه‌ای نیز است. این مرکز دارای امکانات پردازشی قدرتمندی است و اختصاصاً برای بررسی داده‌های حاصل از آزمایش‌ها تعبیه شده است.

 

به‌عنوان یک تأسیسات جهانی، سرن نه تحت حوزه قضایی و حکومتی دولت سوییس و نه تحت نظارت دولت فرانسه اداره می‌شود. 

 

 23

 

* آی بی ام ۵۱۰۰ نخستین رایانه قابل‌حمل شرکت آی بی ام و نخستین لپ تاپی بود که برای فروش در دسترس عموم قرار داده شد. این لپ تاپ در سپتامبر سال ۱۹۷۵ معرفی شد، شش سال قبل از معرفی مارک رایانه‌های آی بی ام. 

 

این تکامل از نمونه اولیه‌ای (ویژه دستگاه ای پی ال های رایانه‌ای قابل‌حمل) بود که در پالو آلتو مرکز علمی آی بی ام در سال ۱۹۷۳ توسعه یافت. در ژانویه سال ۱۹۷۸ آی بی ام نمونه نو، آی بی ام۵۱۱۰ را معرفی کرد و در فوریه سال ۱۹۸۰ آی بی ام ۵۱۲۰ آی بی ام را معرفی کرد. تولید ۵۱۰۰ در ماه مارس سال ۱۹۸۲ دیگر متوقف شده بود.

 

هنگامی که رایانه شخصی جدید آی بی ام در سال ۱۹۸۱ معرفی شد، آن را در ابتدا به‌عنوان آی بی ام ۵۱۵۰ تعیین کردند که پایه طراحی ان بر اساس ۵۱۰۰ بود.

منبع : vgpostmortem.ir

Print Friendly
بسم‌الله الرحمن الرحیم   کلاف سردرگمی به نام زمان       شکی نیست که پس از آرزوی پرواز، سفر در زمان و غلبه بر آن یکی از آرزوهای بزرگ بشر در طول تاریخ بوده است. گرفتاری در بعد زمان، کندی اجباری و جبر زمانی، باعث شده‌اند تا بشر به…

نقد و بررسی

امتیاز این مطلب - ۶۷%

۶۷%

User Rating: 4.6 ( 1 votes)
67
Processing your request, Please wait....

درباره ی محمدرضا محمودی

محمدرضا محمودی
طلبه ی سطح 4 حوزه هستم و بسیار علاقه مند به تبلیغ در فضای مجازی میباشم . هدف این پایگاه تولید و بازنشر مطالب ناب تبلیغی میباشد

همچنین ببینید

6568_orig

پرده خوانی شهدا- روایتگران نور

با سلام و خسته نباشید  پرده خوانی مذکور از جمله پرده خوانی های مطرح در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.