خانه / تبلیغ نوین / نقدی بر محتوای قسمت اول شهر موش ها

نقدی بر محتوای قسمت اول شهر موش ها

بسم‌الله الرحمن الرحیم

موش دوانی تاریخی

1d36d23b156ead252433d4ce2c21c387_L

تقریباً همه مردم از طریق آیات قرآن کریم و احادیث، با داستان قوم یهود و رهایی آن‌ها از دست فرعون توسط حضرت موسی (ع) آشنایی نسبی دارند و کمتر کسی است که از آن بی اطلاع باشد. اما شاید نکته‌ای که در این بین کمتر مورد توجه قرار گرفته، جزئیات و کیفیت این سفر است که بخش عمده‌ای از آن به تفضیل درتورات و سایر کتب یهود نقل‌شده است.
طبق اطلاعات موجود، پس از تلاش‌های متعدد فرعون برای شکست مأموریت حضرت موسی (ع)، وی تصمیم به قتل حضرت و نابودی قوم او می‌گیرد. اما این خبر از طریق جبرئیل به حضرت وحی شده و ایشان به امر خداوند مامور می شوند تا شبانه قوم یهود را از مصر خارج کنند (فراری دهند).

The-Ten-Commandments4

اما فرار از مصر به معنی خشم فرعون و انتقام کشی وی از بنی اسرائیل بود و این موضوع باعث ایجاد رعب و وحشتی وصف ناپذیر در میان افراد قوم شده بود. در این بین، یکی از نکاتی که قوم یهود را برای فرار از مصر و پذیرش تبعات آن تشویق می‌کرد، پایان دوره طولانی اسارت و بردگی و وعده سکنی در سرزمین آباد و پربرکتی بود که خداوند به آن‌ها وعده داده بود.
با این اوصاف بنی اسرائیل سرانجام اقدام به ترک شبانه مصر کردند و به سمت دریای سرخ راهی شدند. طبق روایات، تعداد افرادی که با حضرت موسی (ع) از مصر خارج شدند، به ۶۰۰ هزار نفر می رسیدند که چندی بعد مورد تعقیب سپاه فرعون قرار گرفتند و در پشت دریای سرخ گرفتار شدند.
در این هنگام، به دستور خداوند، به تعداد اسبات یهود، دوازده راه در میان دریا گشوده شد و افراد هر سبت از درون راه مربوط به خود عبور کرده و با ورود فرعون و یارانش به دریا، آب دوباره به‌جای خود بازگشت و همه آن‌ها را غرق نمود.

Tosher-Rebbe-Blowing-theShofar

پس از این ماجرا و پایان تنش‌های مربوط به فرار و مرتفع شدن بخش عمده‌ای از مشکلات،کم‌کم زمان انتقال به سرزمین موعود فرا رسید و حضرت برای آماده نمودن افراد، اقدام به تعلیم آن‌ها کرد. ایشان با دسته‌بندی افراد به گروه‌های هرمی (به‌گونه‌ای که برای هر ۵ نفر یک سرگروه، بعد برای هر ده نفر یک سرگروه، در مرحله بعدی برای هر صد نفر یک سرگروه و… در رأس این شبکه روسای دوازده سبت را قرار داد) مقدمات فتح و دستیابی به شهر وعده داده ‌شده را فراهم آورد.

tencommandments-07

طبق مدارک موجود، وی برای فرماندهی این گروه عظیم، از شیوه هدایت با شیپور (کرنا) استفاده می‌کرد. بدین صورت که هر شیپور مؤکد یک دستور خاص محسوب می‌شد و سرگروه‌های هر سبت پس از شنیدن شیپور دستور، با تکرار مجدد آن، دستور را به رده‌های پیش از خود انتقال داده و این عمل تا رسیدن دستور به توده افراد گروه ادامه می‌یافت و بدین ترتیب دستور به صورت هماهنگ و یکپارچه انجام می شد.
قوم بنی اسرائیل با اتکا به این روش و با یاری خداوند متعال، سرانجام به سرزمین موعود خود رسیده و آماده ورود به آن شدند. اما وجود عمالقه و ترس مردم از درگیری با آن‌ها، باعث شد تا از این هدف بزرگ غافل شده و پس از نافرمانی از امر الهی مورد خشم و غضب قرار گیرند و نفرین شوند…

13

از آن روزگار به بعد، این رویداد تاریخی بسیار مهم، در شکل‌گیری روند گسترش دین‌مداری در عالم و رقم خوردن معادلات روز جوامع بشری آن‌قدر تأثیرگذار بود که طی سال‌ها فعالیت هنری و رسانه‌ای بشر، این رویداد به زبان‌ها و اشکال گوناگون به تصویر کشیده شد و متأسفانه سرانجام به ‌مرور مورد تحریف و سوءاستفاده قرار گرفت.
مثلاً موضوع سرپیچی قوم یهود از فرمان خدا برای نبرد با عمالقه و از دست دادن سرزمین موعود،کم کم به دستیابی موفق آن‌ها به آن سرزمین بدل گشت و موضوع نفرین، جای خود را به افسانه قوم برتر داد!

israeli-soldiers-blowing-the-shofar-susan-heller

ساخت و تولید فیلم‌هایی نظیر ده فرمان (Ten Commandments) و خروج (Exodus) نمونه‌های قابل‌توجهی از تولیدات رسانه‌ای غرب هستند که اشاره‌ای تحریف شده به این واقعه دارند و سعی می‌کنند تا فتح سرزمین موعود و افسانه قوم برتر را واقعی و صحیح جلوه دهند.
البته آثار متعدد بسیاری نیز در قالب‌های مختلف هنری تولید شده اند که به شکلی غیرمستقیم سعی در القای این تحریفات به بیننده دارند. اما در این بین، آثاری نیز وجود دارند که نه می‌توان آن‌ها را محکوم به القای این تحریفات نمود و نه می‌توان به سادگی از کنار آن‌ها عبور کرد. به‌عنوان نمونه ای از این آثار، می‌توان به فیلم عروسکی “شهر موش‌ها” که در سال ۱۳۶۴ در کشور ایران تولید شد، اشاره کرد!

exodus-3

داستان فیلم، در مورد شهری شاد و سرزنده است که تعداد زیادی موش در آن ساکن هستند. اما این شادی و رونق با حمله گربه‌ای سیاه و پلید به نام “اسمش رو نبر” دوام چندانی پیدا نمی‌کند و موش‌ها مجبور به کوچ اجباری و ترک وطن می‌شوند.
آن‌ها با مشقت و سختی فراوان، پا در مسیر پرخطری می‌گذارند تا خود را به شهری که سابقاً پدرانشان آنجا را بنا کرده بودند، برسانند و زندگی جدید و بهتری را در سایه امنیت و برکات فراوان موجود در آنجا آغاز کنند (این نقل مکان تنها مختص موش های قصه نیست و طبق داستان، موش های دیگری از نژادهای مختلف و از شهر های دیگر نیز درحال کوچ به این شهر آرمانی هستند)
کم کم با پیشروی در مسیر و وجود خطرات گوناگون، ادامه این سفر از طریق راه معمول کوهستان برای کودکان بسیار سخت و پرمخاطره‌ جلوه می کند و منظم کردن این گروه کاری بس دشوار به نظر می‌رسد. به همین دلیل، برای حفظ امنیت بچه موش‌ها، گروه تصمیم می گیرند تا از طریق مسیری غیر از راه موجود (از طریق جنگل) بچه ها را به شهر برسانند.

04

باتدبیر “آقا معلم”، برای حفظ نظم و مدیریت کامل بر بچه موش‌ها، از صدای کدگذاری شده شیپور برای اعلام اخبار و خبررسانی لفظی از نفر اول به آخر استفاده می شود و بدین ترتیب مشکل مدیریت بچه موش ها نیز مرتفع گشته و سفر در آستانه اتمام قرار می‌گیرد.
اما از بخت بد، درست در لحظات پایانی سفر، سروکله”اسمش رو نبر” پیدا می‌شود و سرانجام بچه موش‌ها به اجبار با وی درگیر شده و با کمک یکدیگر او را شکست می‌دهند.
“اسمش رو نبر” که از مقاومت موش ها حسابی ترسیده، به درون رودخانه فرار کرده و آن ناپدید می‌شود (به نظر می‌رسد که در رود غرق‌شده است!).

01

پس از این پیروزی، موش‌ها با خوشحالی بخش پایانی سفر خود را با عبور از رودخانه (آخرین مانع سفر) به پایان رسانده و وارد شهر موعود خود می شوند و در آنجا زندگی شاد و راحتی را آغاز می‌کنند…

با کمی دقت در این داستان، متوجه خواهید شد که در این فیلم کدهای زیادی وجود دارند که می‌توانند این داستان را به ماجرای مهاجرت قوم یهود و افسانه سرزمین موعود و قوم برتر پیوند دهند:
بر فرض مثال، به شخصیت‌های داستان توجه کنید؛ طبق اسناد تاریخی موجود، اصطلاح “موش” یا “موش کثیف” در ادبیات تاریخی، به یهودیان حاضر در زمان جنگ جهانی دوم اطلاق می‌شد. حالا در این داستان با شهری از این موش‌ها طرف هستیم!
موش‌ها از طرف گربه‌ای به نام “اسمش رو نبر” تهدید می‌شوند. جدای نمادشناسی گربه، در زمان اسارت یهودیان در مصر، هیچ‌یک از بردگان حق بردن نام فرعون را بر زبان نداشتند و او را با واژه‌ای شبیه به “اسمش رو نبر” صدا می‌کردند!

05

داستان آوارگی موش‌های فیلم و کوچ اجباری و دست جمعی آن ها (حتی از سرزمین های مختلف) به آوارگی قوم یهود شباهت زیادی دارد.
هدایت موش‌ها توسط “آقا معلم” انجام می‌شود. “معلم یا ربی” در یهودیت یکی از صفات حضرت موسی (ع) است و او را با این نام می خوانند.

03

maxresdefault

درست مانند قوم یهود،”آقا معلم” برای هدایت موش‌ها از سیستم هرمی و نواختن شیپورهای دستوری استفاده می‌کند.
موش‌ها برای رفتن به شهر وعده داده‌شده خود که بسیار پربرکت، دارای مغازه‌های زیبا، کوچه‌های تمیز و مملو از گردو و میوه است، عازم سفر می‌شوند. درست همانند نهرهای شیر و عسل وعده داده‌شده به یهودیان در سرزمین موعود!
در نبرد نهایی “اسمش رو نبر” در رودخانه غرق می‌شود، درست همانند فرعون!

02

موش‌ها برای ورود به آرمان‌شهر خود، باید از رودخانه‌ای گذر کنند، درست همانند قوم یهود!

می‌بینید که چهارچوب ساختاری و کلی این داستان شباهت های بسیار زیادی به روایت تحریف‌شده آوارگی قوم یهود و ماجرای سرزمین موعود آن‌ها دارد. حال اینکه این اتفاق به‌صورت عمدی از سوی نویسنده و کارگردان اثر رقم خورده و یا صرفاً تمام این شباهت‌ها اتفاقی بوده و یا این که درصورت عمدی بودن چرا تاریخ یهود برای کودکان مسلمان بدین شکل بازسازی و روایت شده و چه هدفی در پی این کار دنبال می شده، از جمله موضوع هایی هستند که قضاوت در مورد آن ها را به شما خواننده محترم واگذار می‌کنم.
ان شاالله با بررسی قسمت دوم این فیلم، به ابعاد دیگری از این ماجرا و عمدی یا غیر عمدی بودن این شباهت ها خواهم پرداخت.

منبع : vgpostmortem.ir

Print Friendly
بسم‌الله الرحمن الرحیم موش دوانی تاریخی تقریباً همه مردم از طریق آیات قرآن کریم و احادیث، با داستان قوم یهود و رهایی آن‌ها از دست فرعون توسط حضرت موسی (ع) آشنایی نسبی دارند و کمتر کسی است که از آن بی اطلاع باشد. اما شاید نکته‌ای که در این بین…

نقد و بررسی

امتیاز این مطلب - ۱۰۰%

۱۰۰%

User Rating: 4.6 ( 2 votes)
100
Processing your request, Please wait....

درباره ی محمدرضا محمودی

محمدرضا محمودی
طلبه ی سطح 4 حوزه هستم و بسیار علاقه مند به تبلیغ در فضای مجازی میباشم . هدف این پایگاه تولید و بازنشر مطالب ناب تبلیغی میباشد

همچنین ببینید

6568_orig

پرده خوانی شهدا- روایتگران نور

با سلام و خسته نباشید  پرده خوانی مذکور از جمله پرده خوانی های مطرح در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.