خانه / تبلیغ نوین / نقدی کوتاه بر فیلم The Physician

نقدی کوتاه بر فیلم The Physician

بسم الله الرحمن الرحیم

فخری که ننگین جلوه داده شد

938a195f8810cb9b31c6503221891897_L

یادش بخیر، سال ۱۳۶۴ بود که برای اولین بار سریال ابن سینا به کارگردانی مرحوم “کیهان رهگذار” و بازی چشمگیر “امین تارخ” از تلویزیون ایران پخش شد و خیلی زود توانست در میان مردم جا باز کند. از آن سال به بعد دیگر چهره ابن سینا برای ما چهره امین تارخ شده بود و منشش، منشی که آقای رهگذار برای ما تعریف کرده بود و انصافاً که اثری جاویدان و خوش ساخت بود.

Booali-dar-se-negah

اما این روزها سینماگران غرب دست به کار شده اند تا این چهره خوب و دوست داشتنی را خدشه دار کرده و چهره ای باب میل خود را جایگزین آن نمایند.
فیلم فیزیکدان (The Physician) به کارگردانی “فیلیپ اشتولزل”، روایتگر ماجرای جوانی به نام “راب کول” است که علاقه شدیدی به علم پزشکی داشته و این علاقه سرانجام به شاگردی ابن سینا منجر می شود!
ماجرای اصلی در مورد ابن سینا از آنجا شکل می گیرد که یک پزشک یهودی اقدام به عمل آب مروارید چشم استادِ کول می کند و او در مورد چگونگی فراگیری این علم از پزشک یهودی سوال می کند. وی توضیح می دهد که این کار را نزد بوعلی سینا در اصفهان آموخته و به کول با طعنه می گوید که متأسفانه ایرانی ها پذیرای مسیحیان نبوده و در صورت ورود یک مسیحی به کشورشان، او را خواهند کشت! سپس در کنایه ای دیگر، خطاب به مسیحیان اشاره می کند که: “شما خدای اشتباهی را می پرستید!”

Yahood

عشق دیدن و شاگردی ابن سینا، کول را وادار می کند تا خود را به شکل یهودیان درآورده و با نام جعلی “جسی بن بنیامین” همراه با کاروانی تجاری راهی اصفهان شود.
در این فیلم، اصفهان شهری بسیار پیشرفته و شکیل نمایش داده می شود. مردم مشغول جشن و پایکوبی هستند که ناگهان حاکم برای بازدید از شهر، وارد می شود. در اینجا حاکم فردی سفاک و خونریز معرفی می شود که علیه دین اسلام قیام کرده و آخوندها (لفظی که در فیلم به آن اشاره می شود) به عنوان حافظان دین دشمنان وی محسوب می شوند.

Esfahan

کول به سراغ ابن سینا می رود، ولی از طرف کارگزار وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و رانده می شود، اما در ادامه به عنوان بیمار به نزد ابن سینا رفته و در نهایت به شاگردی وی پذیرفته می شود.

Kargozar

اوضاع برای کول بسیار آرمانی و خوب در حال سپری شدن است که به همراه ابن سینا به دربار احضار می شود. حاکم یکی از فرستادگان شاه سلجوقی که برای صلح به دربار وی آمده بود را گردن زده و در اثر این اتفاق دستش رگ به رگ شده و به درمان نیاز دارد!

Gardan-Zadan

این عمل حاکم برای کول دو پیامد را به همراه دارد: اول اینکه وی پس از این دیدار رابطه ای صمیمانه با شاه برقرار می کند! و بعد اینکه کشتن پیک شاه سلجوقی باعث می شود تا وی برای گرفتن انتقام، فردی مبتلا به بیماری طاعون را به اصفهان فرستاده و این بیماری مرگبار را در شهر گسترش دهد (نوعی جنگ بیولوژیکی به سبک قدیم).
با مشاهده علائم بیماری، کول و ابن سینا به حاکم در مورد پیامدهای وحشتناک گسترش آن در شهر هشدار می دهند، اما او بی تفاوت از کنار این هشدار گذشته و در نهایت بیماری در شهر گسترش می یابد.

Darman-2

درمان شهر طاعون زده تبدیل به دغدغه اصلی ابن سینا و تیم پزشکی وی می شود، اما آن ها در کنترل این بیماری حداقل موفقیت را کسب می کنند تا اینکه تحقیقات کول!! باعث می شود تا عامل انتقال بیماری کشف شده و در نهایت کنترل شود.
وجود اجساد بیشمار بیماران، کول را به این فکر وامی دارد تا به ابن سینا پیشنهاد کالبدشکافی اجساد را داده و از او بخواهد تا درمورد بیماری آپاندیس (که علت اصلی مرگ مادر وی نیز بود) تحقیق کند. اما ابن سینا با بیان معذورات دینی (هر سه دین ابراهیمی) وی را از این کار منع می کند.

Tashrih

در این بین، وجود یک بیمار زرتشتی و تضاد اعتقادی وی با سه دین یهود، مسیحیت و اسلام و در نتیجه بی اهمیت بودن سرنوشت جسدش، کول را به فکر کالبدشکافی جنازه او می اندازد.
بدین ترتیب کول برای اولین بار در تاریخ!!! اقدام به کالبدشکافی کرده و این خدمت بزرگ را به جامعه بشریت می کند تا بتوانند از واقعیت درون بدن انسان آگاهی یابند!
اما از بخت بد، با جاسوسی کارگزار ابن سینا (که دل خوشی از کول نداشت) و اطلاع رسانی وی به آخوندها! کول و ابن سینا دستگیر شده و به عنوان جادوگر (کسی که قصد ارتباط با مردگان را دارد) محکوم به اعدام می شوند.

Dadgah

درون زندان، ابن سینا با کنجکاوی از کول درخواست می کند تا در مورد حقایق درون بدن به وی توضیح دهد و او را نیز مطلع نماید.

Zendan

سرانجام زمان اعدام فرا می رسد، اما پیش از انجام مراسم، حاکم به کمک آن دو آمده و آن ها را به نزد خود می آورد. در آنجا معلوم می شود که حاکم هم به بیماری آپاندیس مبتلا شده و پزشکان از وی قطع امید کرده اند. حاکم از کول می خواهد که با توجه به اطلاع دقیق وی از محتویات درون بدن! او را جراحی کرده و از بیماری نجات دهد. کول با دستیاری ابن سینا و دوست یهودیش دست به کار شده و با یک جراحی موفق، حاکم را نجات می دهد!

Jarahi-Hakem

از طرف دیگر، دخالت حاکم در اجرای حکم آخوندها موجبات خشم آن ها را فراهم کرده و آن ها ضمن برقراری تماسی مخفیانه با شاه سلجوقی، از وی درخواست می کنند تا به اصفهان حمله کرده و آن جا را فتح نماید. همچنین آن ها به حاکم سلجوقی این اطمینان را می دهند که با شورش علیه حاکم، زمینه پیروزی وی را فراهم نمایند.

بدین ترتیب، ارتش سلجوقی به نزدیکی مرزهای اصفهان رسیده و با حاکم و نیروهایش وارد جنگ می شوند (در این جنگ حاکم و افرادش کشته می شوند و شهر به دست سلجوقیان فتح می شود.)
آخوندها هم در مورد یهودی های درون شهر و مدرسه ابن سینا اعلام جنگ کرده و با حکم جهاد علیه آن ها اقدام نظامی می کنند. آن ها کلیه عبادتگاه های یهودیان را تخریب کرده و مدرسه را به آتش می کشند.

Jahad

اما حاکم پیش از رفتن به جنگ برای جبران لطف کول (که گمان می کرد یهودی است،)، یهودیان شهر را از طریق دروازه پشتی فراری می دهد. در آخرین لحظات، کول متوجه عدم حضور ابن سینا می شود و به سراغ وی می رود. او درون مدرسه نشسته و با اندوه بسیار نظاره گر نابودی آن است.
کول از او می خواهد تا مدرسه را ترک کند، اما با کمال تعجب متوجه می شود که وی با خوردن سمی قوی اقدام به خودکشی کرده است!!!

Atash-soozi-ketabkhaneh

ابن سینا در آخرین لحظات عمرش کتاب خود (احتمالاً قانون!) را به کول می دهد و از او می خواهد تا آن را تکمیل و تصحیح نماید!!!
کول به انگلستان بازمی گردد و با کمک یهودیانی که همراه خود به آنجا آورده بود، بیمارستانی را دایر کرده و به درمان بیماران مشغول می شود و بدین ترتیب علم پزشکی از خاورمیانه به غرب رفته و تکمیل می شود!!!

در این داستان تحریفات و نکات زیادی وجود دارد که به صورت گذرا به برخی از آن ها اشاره می کنم:

۱- شخصیت ابن سینا در دوره غزنویان می زیسته، در حالی که در فیلم، وی معاصر دوران سلجوقیان نمایش داده شده، یعنی چیزی حدود ۱۰۰ سال اشتباه تاریخی!

Hakeme-Saljooghi

۲- حاکمی که در فیلم به تصویر کشیده می شود، علاء‌الدوله كاكويه نام دارد که ظاهراً ابن سینا در زمان حکومت وی به سمت وزارت انتخاب شده بود و در این فیلم هیچ رابطه حسنه ای میان آن دو مشاهده نمی شود!
اصفهان در عهد غزنويان:
در سال ۴۲۰ هجري، مجدالدوله ديلمي كه از شّر لشگريان خويش ايمن نبود به سلطان محمود غزنوي متوسل شد و محمود كه منتظر چنين فرصتي بود، علي حاجب را به ري فرستاد و دستور داد كه مجدالدوله را دستگير نمايد. سپس خود او نيز در ربيع‌الاخر سال۴۲۰ به ري رسيد و قريب يك ميليون دينار وجه نقد و پانصد هزار دينار جواهرات مجدالدوله را تصرف خود گرفت. حكومت اصفهان در اين تاريخ با علاء‌الدوله كاكويه بود و او چون ديد كه محمود به ري و قزوين دست يافته و به ممالك او هم نظر دارد، پيشدستي نمود و در اصفهان به نام سلطان محمود غزنوي خطبه خواند. محمود هم معترض او نشد و علاء‌الدوله همچنان در حكومت ولايت خود باقي ماند. پس از مراجعت محمود، پسرش مسعود به اصفهان حمله برد و آنجا را از دست علاأ‌الدوله بيرون آورد و از جانب خود كسي را به حكومت اصفهان گماشت و به ري برگشت، امّا مردم اصفهان بر گماشته مسعود شوريدند و او را كشتند و مسعود بار ديگر از ري به اصفهان آمد و به كشتار مردم اصفهان دست زد و قريب به پنجاه هزار نفر از مردم را كشت و مجدداً شهر را تحت امر خود درآورد و علاء‌الدوله فراري و متواري شد. در اين حمله، اصفهان غارت و بسياري از عمارات آن نيز خراب شد.

Khianat

۳- علاء‌الدوله كاكويه حاکمی سکولار و مستبد تصویر می شود، در حالیکه وی خلاف این مرام را داشته است.
۴- در این فیلم، اولین کالبدشکافی (تشریح) و جراحی به یک انگلیسی مسیحی (یهودی) نسبت داده می شود، حال آن که در جهان اسلام سابقاً جراحی و تشریح توسط دانشمندان دیگری همچون رازی صورت گرفته بود.
۵- ابن سینا هرگز شاگرد انگلیسی نداشته و راب کول شخصیتی کاملاً خیالی است.
۶- آخوندها (در واقع نماد اسلام) ضد پیشرفت و علم نشان داده می شوند، حال آن که بر همه روشن است که اسلام عامل اصلی پیشرفت های علمی بوده و دانشمندان اسلامی در علم سرآمد دیگران بوده اند.

Manbar

۷- نوع لباس آخوندها و عمامه مشکی آن ها بیشتر در دوره صفوی رواج داشته است (البته این لباس قدمتی تاریخی و بسیار زیاد دارد، اما رواج و عمومیت آن بیشتر در دوران صفوی نمود داشته است) و در دوره غزنویان چنین لباس هایی مرسوم نبوده است.

Sajdeh-2

۸- ابن سینا فردی مسلمان بوده و در قاموس اسلام خودکشی گناه کبیره و نابخشودنی به شمار می رود. حال آن که وی در این فیلم اقدام به خودکشی می کند. این در حالی است که ابن سینا در همدان و به علت بیماری قولنج درگذشت.
۹- محل درگذشت ابن سینا شهر اصفهان مطرح می شود، در حالیکه وی در همدان دار فانی را وداع گفت و مقبره وی در حال حاضر در همدان است.

tomb-of-bo-ali-sina

۱۰- نکته بعد در مورد رابطه خوب مسلمانان با یهودیان و رابطه بد آن ها با مسیحیان است. این موضوع از لحاظ تاریخی صحت نداشته و مسلمانان هیچگاه با مسیحیان دشمنی و عداوت نداشتند.

البته اشتباهات و تحریفات موجود در این فیلم بیش از این تعداد است، اما در اینجا به ذکر همین تعداد بسنده می کنم و خدا را شاکرم که اینبار (یکی از معدود موارد موجود) ما پیش از غربی ها به تبیین صحیح ابعاد مختلف شخصیتی یکی از مخافر ملیمان پرداختیم تا تحریفات مغرضانه غرب در تبیین چهره ای جدید از وی بی اثر و خنده دار باشد.

منبع : vgpostmortem.ir

Print Friendly
بسم الله الرحمن الرحیم فخری که ننگین جلوه داده شد یادش بخیر، سال ۱۳۶۴ بود که برای اولین بار سریال ابن سینا به کارگردانی مرحوم "کیهان رهگذار" و بازی چشمگیر "امین تارخ" از تلویزیون ایران پخش شد و خیلی زود توانست در میان مردم جا باز کند. از آن سال…

نقد و بررسی

امتیاز این مطلب - ۷۴%

۷۴%

User Rating: 0.55 ( 1 votes)
74
Processing your request, Please wait....

درباره ی محمدرضا محمودی

محمدرضا محمودی
طلبه ی سطح 4 حوزه هستم و بسیار علاقه مند به تبلیغ در فضای مجازی میباشم . هدف این پایگاه تولید و بازنشر مطالب ناب تبلیغی میباشد

همچنین ببینید

6568_orig

پرده خوانی شهدا- روایتگران نور

با سلام و خسته نباشید  پرده خوانی مذکور از جمله پرده خوانی های مطرح در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.