خانه / تبلیغ نوین / نقد بازی شبگرد: طلوع تاریکی

نقد بازی شبگرد: طلوع تاریکی

بسم الله الرحمن الرحیم

طلوعی که زود غروب کرد

9ded0288e863fbe79d863f606cb05c21_L

با وجود شکل گیری بنیاد ملی بازی های رایانه ای و تعریف نقش حمایتی برای این نهاد، کمتر شاهد تولید یک بازی استاندارد در حد آثار خارج از کشور هستیم. محصولی که حداقل های استاندارد را در خود جای داده باشد و کاربر بتواند علاوه بر لذت بردن از داستان، گیم پلی، موسیقی و گرافیک، آن را برای یکبار هم که شده به پایان برساند. اتفاقی که کمتر در بازی های داخلی شاهد آن هستیم.اما در این بین، بازی هایی هستند که با تمام مشکلات موجود، سعی کرده اند تا خود را به این استانداردهای جهانی نزدیک کرده و پرچم تولید بازی در ایران را بالا نگه دارند.

از جمله این عناوین”شبگرد: طلوع تاریکی”، جدیدترین اثر شرکت پردیس رایانه مهر است که پروسه ساختآن داستانی پیچیده و عجیب دارد.

09-05-2014-11-33-36-ب

این پروژه برای اولین بار در سال ۸۸ توسط تیم کوچکی در داخل شرکت پردیس رایانه مهر کلید زده شد و پس از گذشت حدود ۲ ماه، بازینامه ای بزرگ (۷۹ صفحه)،با نگاهی متفاوت به ماجراهای پلیسی رایج در کشور و تلفیق آن با تم تخیلی برگرفته از داستان های ابرقهرمانی غربی، نگاشته و بلافاصله مراحل پیش تولید بازی آغاز شد. اما به دلایل فنی و وجود مشکلات مالی،پس از یکماه،پروژه متوقف شد و چندماه بعد، تیم جدیدی به مدیریت “پویا دادگر” (سازنده بازی هایی چون: “شمشیر نادر”، “لطفعلی خان زند” و “پایان معصومیت”) تشکیل و جان تازه ای در کالبد آن دمیده شد.

اوضاع به خوبی درحال پیشرفت بود که باز هم بنا به دلایلی چون مشکلات مالی، برخی اختلاف سلیقه ها و… پویا دادگر از تیم جدا شد و “روزبه اجباری” که تا آن روز مسئولیت ساخت محیط های بازی را عهده دارد بود، مدیریت پروژه را بر عهده گرفت. اما مدیریت او هم دوام چندانی نداشت و در نهایت “حمید عبداللهی ها” که مدل سازی و انیمیشن شخصیت ها را انجام می داد، اینبار به عنوان مدیر انتخاب شد و سرانجام پس از گذشت ۴ سال، کار را به پایان رساند.

با توجه به این تغییرات متعدد و اعمال سلیقه های شخصی افراد، شاکله بازی از داستان گرفته تا گیم پلی، همه و همه دچار دگرگونی شد تا جائی که داستان بازی از یک تم اکشن-ماجرایی با رویکرد پلیسی-روانشناختی، به داستانی صرفاً اکشن با رویکردابرقهرمانی تبدیل شد و بخش ماجراجویی موجود در گیم پلی هم به کلی حذف و قسمت های جدیدی مرتبط با روند اکشن، مانند “بولت تگ” به آن افزوده شدند.

4

درحالیکه به نظر می رسید در اثر این تغییرات و کشمکش ها، “شبگرد” با شکست سنگینی مواجه شود، اما فارغ از همه افت و خیزها توانست خود را به عنوان یک بازی خوب و نسبتاً استاندارد معرفی کند. داستان بازی درمورد فرهاد آریافر، مأمور پلیس مبارزه با مواد مخدر است که پس از درگیری با باند بزرگیموسوم به اختاپوس و نزدیک شدن به هسته اصلی اداره کننده آن، مورد سوء قصد قرار گرفته و پس از تزریق مقدار زیادی ماده مخدر به وی، در خیابان رها می شود. در این هنگام، ناگهان آریافر با ماشین پزشکی بازنشسته به نام داریوش مهرگان برخورد کرده و آسیب می بیند. مهرگان، آریافر را به مطب خود آورده و سعی می کند با کمک شک برقی، قلب ایستاده او را احیا نماید. اما وجود ماده مخدر در بدن آریافر و واکنش عجیب آن به جریان برق، اتفاق پیش بینی نشده ای را رقم می زند که طی آن پوست بدن آریافر دچار بیماری نادر خشکی شده و به نور حساسیت پیدا می کند. چهره وحشتناک و پوست حساس به نور، باعث می شود تا آریافر برای پیگیری اوضاع باند قاچاق و قاتلانش شب ها وارد عمل شود. از همین رو، مطبوعات به وی لقب شبگرد را می دهند.

09-05-2014-11-30-25-ب

بازینامه جدید نسبت به نسخه اصلی، دچار تحولات متعددی شده است. از تغییر بی دلیل نام شخصیت ها، حذف چندین شخصیت کلیدی و چندین لوکیشن مهم گرفته تا حذف چندین گیم پلی متنوع، از جمله موارد مهمی هستند که پس از تعویض تیم سازنده در کلیت بازی به وجود آمدند. با این حال، بازی سیر روایتی نسبتاً خوبی را طی می کند، اما تغییر و تحول های ایجاد شده در داستان، لطمه شدیدی به پیکره کلی آن وارد کرده و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. مثلاً هیچگاه در مورد گذشته شخصیت هایی چون آریافر و یا جم، صحبتی به میان نمی آید و بازیکن متوجه علت رفتارهای کنونی آن ها نمی شود.

09-05-2014-11-36-20-ب

البته شرکت پردیس با راه اندازی سایت بازی و ارائه بیوگرافی شخصیت ها در آنجا سعی در جبران این نقص داشت، اما عمومی نبودن این موضوع و نیاز به مراجعه به سایت، خود به مشکلی مضاعف برای این طرح تبدیل شد و این معضل علی رغم قرار دادن Cut-Sceneهای متعدد و طولانی برای روایت داستان، همچنان باقی ماند. از این رو، شخصیت ها همگی در حد تیپیکال باقی مانده اند. نه شخصیت های منفی بازی باعث آزار بازیکن و ایجاد حس تنفر در وی می شوند و نه شخصیت های مثبت حس همذات پنداری او را برمی انگیزند و در بهترین حالت، می توان شخصیت پردازی “شبگرد” را ماکتیاز شخصیت های موجود در داستان دانست.

09-05-2014-11-32-21-ب

طراحی شخصیت ها هم بسیار بد، دور از فضای کلی بازی و کاملاً تقلیدی انجام شده است. با وجود این که شهری که در آن ماجرای بازی رخ می دهد، شهری خیالی به نام ویناس (جالب اینجاست که در بازی اشاراتی به شهر تهران هم می شود!) ذکر می شود، اما ظاهری که برای شبگرد طراحی شده، بیشتر یادآور شخصیت های وسترن فیلم های آمریکایی است.

Shabgard-1

شباهت او به شخصیت های ابرقهرمانی دیگر نظیر Darkman، Rorschachیا Q در بازی Street Fighter 3 هم از دیگر نکات منفی این اثر محسوب می شود که می توانست با یک طراحی هوشمندانه، استفاده از فاکتورهای بومی و فرار از کلیشه ها، به نقطه قوت آن تبدیل شود. شخصیت وکیل هم که فاجعه اصلی داستان است. درواقع اگر در طول رد و بدل شدن دیالوگ ها، به وکیل بودن این شخصیت اشاره ای نمی شد، بر اساس چهره، لباس پوشیدن و مدل حرف زدن لاتی او، می شد حدس زد که وی مدیر یک کاباره یا چیزی شبیه به این باشد!

faramarz-shafigh

متأسفانه با وجود صرف هزینه زیاد برای بخش ضبط حرکات (Motion-Capture)، صحنه های نمایشی بازی چندان چنگی به دل نمی زنند. کیفیت بسیار پایینی دارند و با وجود Real-Time بودن، با اصل بازی خیلی تفاوت دارند! اگر تکنیک مونولوگ روی نقاشی های هنری به داد بخش روایی بازی نمی رسید، به طور حتم اثر با شکست قطعی روبرو می شد.

pSyco

گیم پلی هم خالی از ایراد نیست، اما دلچسب و قابل بازی است. جدا از مشکلاتی مانند کند دویدن شبگرد (که واقعاً روی اعصاب راه می رود) QETهای بسیار ضعیف، ضبط حرکات فوق العاده بد، اما بخش کاورگیری و تیراندازی خوب کار شده و می تواند بازیکن را ساعت ها سرگرم کند.

یکی از ضعیفترین بخش های موجود در بازی را می توان دوبله آن دانست. استفاده از صداهایی با تن یکنواخت و روایت های بی احساس، دو عاملی هستند که باعث افت نسبی اثر شده اند. متأسفانه در چند سال اخیر، هر بازی ای که تولید شده توسط یک تیم گویندگی مشخص (انجمن گویندگان جوان) دوبله شده اند. به همین دلیل همه آن ها بسیار تکراری و کسل کننده هستند. ای کاش برای اثری مانند “شبگرد” از گویندگان با سابقه و خوش صدای صدا و سیما استفاده می شد تا اثرگذاری آن دو چندان شود.

Crow

با وجود استفاده از دو آهنگساز، موسیقی بازی نیز حرف چندانی برای گفتن ندارد و وجود ایرادهای اجرایی که گاه و بیگاه باعث ایجاد قطعی در روند پخش موسیقی می شوند هم دلیل دیگری برای قرارگرفتن موسیقی این اثر در جایگاه نامطلوب است.

اما با وجود همه ایرادهای ذکر شده، در نهایت می توان”شبگرد” را یک بازی نسبتاً خوب در میان تولیدات بلاتکلیف ایرانی دانست که اگر دست اندرکاران آن بجای عهده دار شدن بیش از یک نقش در تیم تولید، از افراد بیشتر و متخصص استفاده می کردند، می توانست به اثری درجه یک و حتی قابل رقابت با آثار خارجی تبدیل شود. اتفاقی که امید است در سال های آتی شاهد آن باشیم.

منبع :vgpostmortem.ir

Print Friendly
بسم الله الرحمن الرحیم طلوعی که زود غروب کرد با وجود شکل گیری بنیاد ملی بازی های رایانه ای و تعریف نقش حمایتی برای این نهاد، کمتر شاهد تولید یک بازی استاندارد در حد آثار خارج از کشور هستیم. محصولی که حداقل های استاندارد را در خود جای داده باشد…

نقد و بررسی

امتیاز این مطلب - ۸۰%

۸۰%

User Rating: Be the first one !
80
Processing your request, Please wait....

درباره ی محمدرضا محمودی

محمدرضا محمودی
طلبه ی سطح 4 حوزه هستم و بسیار علاقه مند به تبلیغ در فضای مجازی میباشم . هدف این پایگاه تولید و بازنشر مطالب ناب تبلیغی میباشد

همچنین ببینید

6568_orig

پرده خوانی شهدا- روایتگران نور

با سلام و خسته نباشید  پرده خوانی مذکور از جمله پرده خوانی های مطرح در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.